Így az ebédidőhöz közeledve egyre jobban kezdtem megéhezni. Siettem is, ahogy csak tudtam hazafelé, mert tudtam, hogy otthon egy igazi finomsággal készül az anyukám. Már az utcasarkon megával ragadott az a semmivel sem összekeverhető illat. Ahogy egyre közelebb érek, úgy érzem ki egyre jobban az egyes összetevőket. A sült kenyér illata keveredik a frissen sült hagyma és szalonna illatával mindezt pedig megbolondítja a sült sajt elragadó aromája. Most már bizonyára megéhezett a kedves olvasó és kitalálta miről is írok, de ha nem akkor elárulom ez a mennyei étek nem más, mint a kenyérlángos, pompos vagy langalló.
A kenyérlángos elnevezés összetett szó lévén két dologból származik. Egyrészt ugye olyan erjesztett tésztából készül, mint a kenyér. Másrészt pedig sütéskor közvetlenül az izzó parázshoz és lánghoz tették a tésztát. A kenyérlángos eredete szorosan összefügg a kenyérrel, ugyanis a langallót főleg azokon a napokon fogyasztották, amikor kenyérsütés is volt (5-7 naponta). Ez volt az az étel, amit a kenyér helyett ettek, amíg az elkészült. Sokszor abból a maradékból készítették, ami a kenyeres dagasztóteknő alján maradt.
A XIX. századra már nem csak kenyérsütéskor készítették, hanem a sörélesztő elterjedésének segítségével lecsökkent az erjesztett tészta elkészülési ideje, így már bármikor tudtak kelesztett tésztán sütni. Itt alakult ki az a hagyomány, ami a mai napig kitart azaz, hogy a különböző vásárok és piacok elengedhetetlen terméke lett. Gondoltad volna, hogy már a XX. század elején is népszerű ételnek számított a Balaton menti üdülők területén? Az 1950-es évektől azonban az otthon való elkészítése fokozatosan háttérbe szorult, ugyanis ettől az időszaktól kezdődően jellemzően már a kenyeret sem a háznál sütötték.
A langalló alapvetően az alföldi területekről származik, és mint említettem kenyértésztából készül, de itt egy kis érdekességet megemlítenék. Ugyanis sok helyen úgy ismerik a langallót, hogy töki pompos. Ennek az az oka, hogy nem is olyan régen körülbelül 20 éve a Mesterségek Ünnepén megjelent vele Szklenár Zsuzsa, a Pest megyei Tök hagyományőrzője. A pompos azonnal nagy sikert aratott és innen terjedt el a töki pompos kifejezés is. A pompos kis mértékben eltér a hagyományos kenyérlángostól, mivel egy kis krumplit is tesznek a tésztájába.
Remélem mostanra mindenki jól megéhezett és kedvet kapott egy finom langallóhoz.
Források: